ماجرای نامگذاری عملیات «الی بیت‌المقدس» به‎روایت یک راویبه‎مناسبت سالروز آغاز عملیات «الی بیت‌المقدس»

روایتگر عملیات «بیت‌المقدس»‌ گفت: در واقع نام اصلی این عملیات «الی بیت‌المقدس» بود که به‎معنای به‎سوی قدس تعبیر می‌شد تا با این عنوان به اشغالگران صهیونیستی بفهمانیم مسلمانان فلسطین در حمایت ملت و دولت ایران قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، روایتگران جنگ افرادی بودند که در تمام لحظات اجرای عملیات‌های دوران دفاع مقدس در کنار فرماندهان قرار داشتند و همه صحنه‌ها و اطلاعات صحنه‌ها را شامل جلسات فرماندهان پیش و بعد از عملیات‌ها، حوادث و نحوه اجرای عملیات‌ توسط فرماندهان ثبت کرده و به این طریق با تهیه گزارش‌های لحظه به لحظه از میدان نبرد میراثی ماندگار برای تاریخ دفاع مقدس کشور به یادگار گذاشتند.
«امیر عبدالرزاق زاده»؛ کهنه رزمنده‌‌ای است که در سال‌های شیرین نوجوانی به جنگ رفته و در عملیات‌های فتح‌ المبین و بیت ‌المقدس در کنار سردارانی همچون «حاج احمد متوسلیان» و «حاج محمدابراهیم همت» در کسوت یک راوی به ثبت لحظه به لحظه صحنه‌های نبرد پرداخته است.
عبدالرزاق‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس به منظور ثبت وقایع و رخدادها و جمع‌آوری اسناد و مدارک، یک راوی در کنار رزمندگان و فرماندهان حضور می‌یافت و گزارش‌هایی را به‎صورت تبیینی و صوتی گردآوری می‌کرد.

* روایتگری دفاع مقدس با الگوبرداری از راویان غزو‌ه‌های پیامبر(ص) شکل گرفت

وی در ادامه افزود: فرستادن راوی برای ثبت رویدادهای جنگ، ایده‌ای بود که از سال‌های نخست دفاع مقدس با الگوبرداری از ثبت وقایع در غزوات و جنگ‌های پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم در صدر اسلام کلید خورد؛ مدیران و فرماندهان دفاع مقدس نیز با اجرای طرح روایت‌گران برای به ثبت رساندن رخدادهای جنگی همت کردند و تصمیم گرفته شد در هر عملیات یک راوی کنار فرمانده به ثبت همه رخدادها بپردازد.
این پژوهشگر و محقق دفاع مقدس یادآور شد: راویانی که برای ثبت و گزارش لحظه به لحظه عملیات‌ها اعزام می‌شدند، باید نخستین آموزش‌های لازم را می‌دیدند؛ بنابراین در این راستا با شرکت در کلاس‌های آموزشی و بهره‌مندی از آموزه‌های اساتید تاریخ دانشگاه‌ها که به بیان مستندات تاریخ اسلام به ویژه غزوات پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم می‌پرداختند برای ثبت وقایع دفاع مقدس آماده می‌شدند، البته در این کلاس‌ها از کتاب‌ها و دیدگاه‌های زنده‌یاد شهیدی در باب جنگ‌های پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم بسیار استفاده می‌شد.

* روایتگران گزارش کامل عملیات‌ها را برای امام خمینی‌(ره) تدوین می‌کردند

وی با اشاره به فعالیت روایتگر در عملیات‌ها گفت: روایتگر با پرداختن به موضوع‌های «شناسایی، طراحی، پشتیبانی، نیروی انسانی، آموزش، طرح و برنامه، تهیه مهمات و امکانات و عقبه نیروها» گزارش کاملی از نحوه نبرد فرماندهان و رزمندگان را با کمک نوارهای کاست ضبط و بعد از پیاده کردن به همراه سایر مستندات به صورت گزارش عملیات تدوین و به فرماندهان ارائه می‌کرد.
عبدالرزاق در ادامه تصریح کرد: گزارش‌هایی که روایت‌گران از عملیات‌ها به صورت تبیینی و مستندات جمع‌آوری می‌کردند، پس از ثبت در قالب گزارش نهایی به محضر حضرت امام خمینی(ره) ارائه می‌شد و ایشان بعد از مطالعه برای اطلاع‌رسانی سران قوه که در آن زمان مقام معظم رهبری، آیت‌الله موسوی اردبیلی و آقای هاشمی رفسنجانی بودند، ارسال می‌شد.
نویسنده کتاب «ایلام در جنگ» با بیان خاطراتی از روایتگری عملیات بیت‌المقدس یادآور شد: بنده در عملیات بیت‌المقدس راوی فرماندهانی همچون متوسلیان، همت، شهبازی، همدانی، چراغی، قدوسی و موحد دانش بودم و موفق شدم گزارش‌ها و مستندات کاملی در خصوص این عملیات ارائه دهم که اغلب آنها در کتاب «همپای صاعقه» نوشته گلعلی بابایی نقل شد.

* عملیات بیت‌المقدس به‎خاطر آزادسازی قدس نام‌گذاری شد

وی با اشاره به فلسفه نام‌گذاری عملیات بیت‌المقدس‌ گفت: در دروران دفاع مقدس، نامگذاری عملیات‌ها به عنوان یک استراتژی جنگی کاربرد فراوانی داشت؛ بنابراین عملیات بیت‌المقدس به نیت آزادسازی قدس که شعار همه مسلمانان بود به این نام اجرا شد.
عبدالرزاق گفت: در واقع نام اصلی عملیات «الی بیت‌المقدس» بود که به معنای به سوی قدس تعبیر می‌شد تا با این عنوان به اشغالگران صهیونیستی بفهمانیم مسلمانان فلسطین در حمایت ملت و دولت ما قرار دارند.
نویسنده کتاب «نبرد طریق‌القدس» افزود: برخی از کشورهای عربی با همکاری اسرائیلی‌ها نشستی را در مراکش برگزار کردند که دارای 5 ماده بود و در آن اسرائیل به رسمیت شناخته می‌شد، این عمل باعث شد تا کشورهای اسلامی در سایه سخنان امام خمینی(ره) کنفرانس مراکش را محکوم و متزلزل کنند.
وی با اشاره به جنگ صهیونیست‌ها در برابر مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: اسرائیلی‌ها با فرستادن نیروهایی به دریای مدیترانه، دریای احمر و آب‌های کشور مصر اقدام به اجرای عملیات «ستاره درخشان» کردند که همزمان با اجرای این عملیات ناوگان‌های آمریکایی در خلیج فارس مستقر شده بودند.
عبدالرزاق افزود: نیروهای ایرانی با هدف ادامه مبارزه با جنایات صهیونیست‌ها در صدد طراحی و اجرای عملیات بیت‌المقدس و طریق‌القدس برآمدند و نام‌گذاری این دو عملیات که کلمه قدس را به همراه داشت این مطلب را می‌رساند که ایران اسلامی در برابر تهاجم دشمنان بعثی مقاومت می‌کند و معتقد است برای رسیدن به قدس باید از کربلا گذشت و این مطلب تداعی کننده این شعار بود که «راه قدس از کربلا می‌گذرد».

* نیروهای بعثی با داشتن تجهیزات نظامی زیاد نتوانستند خرمشهر را به‎طور کامل تصرف کنند

این روایتگر دفاع مقدس در خصوص اشغال خرمشهر توسط نیروهای عراقی گفت: نیروهای بعثی عراق با داشتن تجهیزات و امکانات فراوان و حمله 34روزه، نتوانستند خرمشهر را به طور کامل به اشغال خود درآورند و این مقاومت نیروهای مردمی و رزمندگان باعث شد اطراف شهر خرمشهر به اشغال نیروهای بعثی درنیاید.
وی با بررسی خاطراتش از احمد متوسلیان و نقش او در آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: زمانی که رزمندگان ایرانی به خرمشهر رسیدند، موضوع آزادسازی آن مطرح شد؛ با مشورت سایر فرماندهان قرار بر این شد که برای اجرای نهایی مانور آزادسازی خرمشهر سردار متوسلیان به عنوان فاتح خرمشهر نیروهایش را وارد شهر کند؛ اما این سردار سرافراز اسلام سر باز زد و گفت: «مرا به شلمچه بفرستید تا پنجه در پنجه دشمن داده مستقیم با او بجنگم».

* سردار متوسلیان فرمانده‌ای گمنام در آزادسازی خرمشهر بود

نویسنده کتاب «ایلام در جنگ» یادآور شد: سردار متوسلیان هیچ‌وقت به دنبال ماجراجویی و ثبت ‌نامش برای آیندگان و تاریخ نبود و همیشه سعی می‌کرد با حرکت چراغ خاموش تکالیف الهی‌اش را انجام دهد و طی جلسه‌ای که با فرماندهان ارشد نظامی داشت مأموریتش را به داخل خرمشهر لغو کرد و به سمت شلمچه به راه افتاد تا تکالیف الهی خود را به سرانجام رساند.
به گزارش «توانا»، عملیات «الی بیت‌المقدس» با رمز «یا عليّ‏بن ابی‏طالب(ع)» در 10 اردیبهشت‌ 1361 با هدف آزادسازی خرمشهر، هویزه، حمیدیه، سوسنگرد و جاده‌های مواصلاتی این شهرها آغاز شد و رزمندگان ایرانی با نزدیک شدن به شهر و تصرف ناحیه مرزی شلمچه، خود را برای حمله نهایی آماده ساختند. خرمشهر پس ار 34 روز جدایی و تحمل سنگین روزهای اشغال در سوم خرداد به دامان ایران اسلامی بازگشت.


خبرگزاری فارس
 
تعداد بازدید: 4283http://oral-history.ir/?page=post&id=2799